Dzieci,  Książka

Co czyta siedmiolatka?

Co czytają dzieci?

Kiedy mówię komuś, że moje siedmioletnie dziecko czyta książki, ludzie patrzą na mnie z niedowierzaniem. I słyszę zazwyczaj tekst: „jak czyta, to chyba Ty czytasz jej” . Nie moje córka czyta i na dodatek bardzo to lubi. Nauczyła się czytać bardzo wcześnie. Teraz jest w pierwszej klasie i dzięki temu czytanie lektur nie jest na mojej głowie.


Od grudnia Lenka posiada kartę biblioteczną. Uwielbia wypożyczać książki i je czytać. Szkoła też organizuje dzieciom spotkania z autorami i wydawnictwami, czym próbują zachęcić do czytania. W przypadku mojej córki te spotkania powodują, że ona chce tych książek wypożyczać jeszcze więcej.
Lena ma swoje ulubione serie, które regularnie witają w naszym domu. Czyta je chętnie i dość szybko. Na początku myślałam, że czyta bo czyta, ale kiedy zaczęła mi opowiadać co w danej książeczce się wydarzyło, okazało się, że nie dosyć, że faktycznie to robi to jeszcze ze zrozumieniem. Z czego oczywiście jestem bardzo dumna.

W dzisiejszym poście chciałam opisać serie, które Lena bardzo lubi. Autorem pierwszej z nich jest pan Marcin Mortka. Jest to seria „Tappi i przyjaciele”. Są to krótkie opowiadania, bardzo ciepłe i przyjazne dla małego czytelnika. Bohaterowie tych książeczek są bardzo ciepli, co powoduje, że dziecko pokocha ich od samego początku. Książki są również przepięknie zilustrowane, co cudownie może wpłynąć na wyobraźnię. Wraz z Tappim można przeżyć wiele przygód i poznać nowych książkowych przyjaciół. Lenka je bardzo polubiła i jeśli tylko w bibliotece jest jakaś kolejna część, której nie czytała zaraz ją wypożycza.

tappi-i-przyjaciele
Jednak największym czytelniczym hitem w naszym domu jest seria szwedzkiego autorstwa. Martin Widmark i Helena Willis piszą serię książek pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. W serii jest już 25 książek, z której każda ma osobny podtytuł. Lena przeczytała już kilka: „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica szafranu”, „Tajemnica szpitala”, „Tajemnica hotelu” oraz „Tajemnica pożarów” . Jest nimi zachwycona. Wydawnictwo „Zakamarki”, które wydaje te książki na naszym rynku miało spotkanie z dziećmi w szkole, do której uczęszcza moja córka. Pan, który przedstawiał bohaterów zrobił to w tak umiejętny sposób, że wiele dzieci wręcz poluje na kolejne części w bibliotece. Napisane są w taki sposób, że mimo iż mają około stu stron każda, dziecko czyta je jednym tchem. Zagadki i tajemnice tych opowiadań powodują ciekawość i chęć poznania finału historii. Lena wypożyczając ją w piątek, w niedziele miała już przeczytaną i spakowaną w plecaku, aby oddać i poszukać kolejnej z serii. Jest to od wielu lat bestseller literatury szwedzkiej dla dzieci, a od niedawna „ Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” stało się hitem sprzedażowym w Polsce. Cena ich też nie jest jakaś powalająca, bo wynosi 22,90, a w księgarniach internetowych widziałam ją już za 17,00 złotych.

tajemnica-porazow-lasse-i-maja

Te dwie serie, które przedstawiłam polecam z całego serca dla dzieci w wieku 7-9 lat. Chociaż po tę drugą serię z powodzeniem mogą sięgnąć też starsze dzieci.

A Wasze dzieci też czytają? Jeśli tak to co polecacie?

Skomentuj

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *