Słomki ze złomy do picia
Zdrowe życie

Ekologia w naszym domu

Ekologia. Duże słowo i w dzisiejszych czasach niezwykle ważne. Kiedyś nie zwracałam uwagi na ekologię. Nie obchodziło mnie to. Do czasu, kiedy zobaczyłam w internecie poparzonego orangutana, który ucierpiał przy wypalaniu terenów pod uprawę roślin przetwarzanych później na olej palmowy.

Wtedy we mnie coś pękło. Rozpłakałam się. Zrozumiałam, że muszę zacząć robić coś dla tego świata. A cokolwiek jest dużo lepsze niż nie robienie nic. Zrozumiała, że największym drapieżnikiem i szkodnikiem tego świata jest sam człowiek.
Kiedyś usłyszałam od jednego antyszczepionkowca, że szczepionki są po to aby częściowo wyludnić planetę bo jest nas za dużo. Szczepionki maja nas zbić. Ale po co komu te „śmiercionośne” szczepionki skoro sami nawzajem się wybijemy niszcząc naszą planetę, zabijając zwierzęta, zaśmiecając oceany plastikiem, paląc tym nieszczęsnym węglem.

Rządy wcale nie muszą nas eliminować, aby uratować naszą planetę. Wystarczy aby wdrożyły ekologiczne programy w swoich krajach. Ale wiadomo, że państwa patrzą na interesy a nie na ekologie. Biznes stoi ponad zdrowiem i przyszłością naszej planety.
Dlatego może zamiast czekać aż góra zacznie działać weźmy się sami do roboty. Zacznijmy od siebie.

Najprostsze co możemy zrobić to segregować śmieci. Róbmy to razem, rodzinnie. To wcale nie będzie takie trudne. Dzieci już w przedszkolach uczą się o recyklingu i segregacji. Moje córki lepiej się orientują co, gdzie i do jakiego koloru pojemnika niż ja.
Idąc na zakupy nie kupujmy tych wstrętnych toreb plastikowych, które zaśmiecają świat. Używajmy tych, które posłużą nam wile razy- tych lnianych, płóciennych itp. Kiedy kupujemy warzywa czy owoce nie bierzmy tzw. „zrywek”. Wiele można wziąć luzem, a jeżeli potrzebujemy kupić więcej to już są dostępne siateczki na owoce wielorazowego użytku. Można sobie je też uszyć ze starych firanek.

Bio słomki do picia

Idąc na kawę w większości kawiarń można kupić kawę do własnego kubka. Nie jest konieczne korzystanie z papierowych kubków. Jeśli w jakiejś restauracji nie są dostępne ekologiczne rurki do napojów, o prostu ich nie bierzmy. Czy koniecznie musimy pic napoje przez słomkę?
Coraz więcej restauracji czy barów stawia na ekologie i napoje podaje w szklankach wielorazowego użytku a słomki są papierowe. Ja sama odkryłam niedawno jeszcze lepszą alternatywę dla papierowych słomek, które jeśli są słabszej jakości to pozostawiają posmak papieru. Poza tym jednak aby wyprodukować papier to trzeba poświęcić na niego drzewa. Ja wiem, że część tych słomek jest z papieru odzyskanego w procesie recyklingu, ale nie sądzę, że wszystkie. Natomiast rurki, które ja odkryłam są zrobione z prawdziwej słomy. Jest to produkt w stu procentach naturalny, biodegradowalny i przede wszystkim przyjazny naturze, bo sam z niej pochodzi. Słomki się nie rozmakają. Mam je w domu i uważam, że są świetne.

Bio słomki do picia ze słomy

Staram się też nie kupować napojów w plastikowych butelkach. Pijemy kranówkę. Moje dzieci są już tak nauczone, że jak chce się pić to biorą kubek i nalewają sobie wody z kranu. Do szkoły też nie kupujemy małych buteleczek wody czy soku. May bidon. Tam codziennie nalewamy świeżej wody. Jeśli Lenie się skończy w szkole jest dostępny dystrybutor z wodą i w każdej chwili może sobie dolać.

Zakupy. Staramy się je robić z głową. Zawsze z listą co jest nam faktycznie potrzebne. Nie lubię marnować żywności, a co za tym idzie produkować kolejnych kilogramów śmieci. I tak wystarczająco mnie boli to, że prawie cała żywność pakowana jest w plastik. Czytam też etykiety, bo jeśli widzę olej palmowy to już dla mnie informacja, że mogły ucierpieć zwierzęta tylko po to aby jakieś ciasteczko mogło zostać wyprodukowane. Poza tym olej palmowy jest jednym z najbardziej niezdrowych tłuszczów, więc czynimy podwójnie dobrze nie kupując z tym produktów.

Sposobów na bycie bardziej eko

Sposobów na bycie bardziej eko i pomoc naszej ziemi aby ją uratować od zagłady jest mnóstwo. Ale nie możemy czekać na to aż ktoś za nas coś zrobi. Musimy sami zacząć działać. Jeśli nie zaczniemy działać już to nasze dzieci już mogą nie mieć szansy żyć w normalnym świecie. Już wtedy może być za późno aby uratować nasz dom czyli planetę ziemię. Niektóre gatunki zwierząt to będą mityczne stworzenia znane tylko z opowiadań i zdjęć. Nie możemy do tego dopuścić. Zacznijmy od tego co jest dla nas najłatwiejsze. Cokolwiek jest lepsze od nie robienia nic.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *